Objektīvu filtri


Principā teju visiem SLR un DSLR objektīviem ir objektīva priekšā iestrādāta vītne (filter thread), kurā var ieskrūvēt aksesuārus — dažnedažādus filtrus, adapterus, u.tml. lietas. Vītnes diametrs  ir vairāk vai mazāk standartizēts, bet, protams, atkarīgs no objektīva lēcas diametra. Lēcas/filtra vītnes diametru parasti uz objektīva arī norāda, piemēram,  ø58 būs 58 milimetru diametra filtra vītne. Standarta vītņu izmēriem ražo attiecīgi standarta izmēra filtrus, piemēram, 52mm polarizējošais filtrs, 77mm ultravioletu staru filtrs, un tā tālāk.

Skrūvējot filtru pa tiešo virsū objektīvam gan jāatceras, ka lielai daļai objektīvu priekšdaļa fokusējoties grozās. Kas nozīmē, ka tāds filtrs var būt vēl atsevišķi jāsagriež pareizi katru reizi pēc tam, kad ir mainīts fokuss.

Principā, lai izvairītos no šādas problēmas, kā arī lai nepirktu vairākus vienādus filtrus dažādiem objektīvu diametriem (kas sanāk diezgan dārgi), labs variants varētu būt Cokin vai Lee filtru sistēma.

Filtrs šinī gadījumā ir vienkārši caurspīdīgs kvadrātveida stikla/plastikāta gabaliņš, ko ievieto speciālā turētājā (filter holder), ko pievieno adapterim (adapter ring), kas savukārt tiek pieskrūvēts pie objektīva. Izklausās sarežģīti, bet toties labumi ir tādi, ka dažāda diametra objektīviem der vieni un tie paši filtri (kas vienkārši ir lielāki par lielāko attiecīgās kameras klases objektīvu) un turētājs, jāpērk ir tikai adapteris, kas salīdzinot ar ieskrūvējamo filtru, maksā diezgan lēti.

Izmantojot kaut ko šādu, nu jau varam mēģināt bildēt arī kustīgākas bildes  ar lielu dinamisko diapazonu, jāizvēlas tikai pareizā tumšuma ND grad filtrs (parasti var nopirkt komplektu ar dažādu gaismas caurlaidības pakāpi).

Vairāk par filtriem var izlasīt, piemēram, by thom mājas lapā.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s