Apiešanās ar objektīviem


Pats par sevi saprotams, ka, ja ir nopirkts objektīvs par >200Ls, vai pat >1000Ls, ja vien neesi Krēzs, diez vai gribēsi, lai tas sāk gļukot. Pamatā jau dabiski, ka nekas īpaši atšķirīgs objektīvam no citiem priekšmetiem nav: nemest, nededzināt, neslīcināt. Papildus tam es personiski cenšos ievērot pāris lietas, un mani objektīvi arī pēc 4 gadu lietošanas ir ja ne pilnīgi gluži kā jauni, tad ļoti minimāli nolietoti, bez lēcu skrāpējumiem un mehānismu bojājumiem — atskaitot to Canon objektīvu, ko minēju sadaļā par objektīvu kvalitāti un uz kura kāreiz iemācījos sekojošo noteikumu #2 pildīt:

1. Lai arī gan lietotas tehnikas veikalos, gan cilvēku mājās var redzēt objektīvu ar “abiem galiem vaļā”, vismaz es, tikko kā izslēdzu fotoaparātu, tā uzlieku objektīvam priekšējo vāciņu; kad ņemu nost no fotoaparāta, tūlīt lieku arī aizmugurējo vāciņu. Ja mainu objektīvus, tad loģiski, ka pārspraužu aizmugurējo vāciņu tam, kas atbrīvojies, no tā, kas tikko uzlikts aparātam.

2. Kad lieku objektīvu ar vai bez aparāta somā, izslēdzu autofokusu un optisko stabilizāciju, ieslēdzu zūma fiksatoru ja ir.

Lenspen

3. Regulāri noslauku putekļus un taukaino pirksteļu nospiedumus no priekšējās lēcas. Parasti tam izmantoju Lenspen daiktu, Elkorā un citos veikalos pie fotopiederumiem var dabūt, ja nemaldos maksā ap piecīti.

4. Glabāju objektīvu sausā, vēsā vietā; citādi, lai arī mūsu klimatā šī problēma ir reta, var gadīties, ka objektīvā sāk augt sēnīte. It īpaši zūmobjektīviem, zūmojoties iekšā/ārā, objektīva iekšienē nonāk āra gaiss ar visiem putekļiem. Ja, pirms vai pēc tam, papildus objektīvā nonāk arī mitrums, var rasties labvēlīga augsne sēnītēm un objektīvs var pamazām “aizaugt ciet”. Pameklējot pēc “fungi photographic lens” varam atrast vismaz pāris labu rakstu, piemēram: “Fungi in Photographic Lens“, “What is lens fungus and can it really affect my lens?” par to, kā identificēt šādu lietu (jo sākumā sēnīte tipiski aug uz iekšējām sieniņām un nav īpaši manāma), kā arī kā rīkoties, lai tai pēc iespējas neļautu veidoties. Jo, kad sēnīte izaug, tad tā gan traucē, gan arī var reāli sabojāt objektīvu un jebkurā gadījumā mājas apstākļos visticamākais pašam to likvidēt neizdosies.

5. Latvijas klimatā mitrums objektīvā parasti vairāk nonāk, ja fotografējam ārā, kad ir zem nulles un tad ienākam siltās telpās. Ja pēc ienākšanas uzreiz objektīvu ceļ ārā no fotosomas, tam uz lēcas kondensējas mitrums. Gan sēnīšu dēļ, gan arī vienkārši tāpēc, lai cīnītos ar kondensāciju kā tādu, pamatieteikums ir, ienākot no aukstuma siltumā, atstāt objektīvu fotosomā, lai tas lēnāk sasilst tur. Šī lieta, dabiski, jāņem vērā arī vispār, ja ir paredzēta nepārtraukta fotosesija pamīšus siltumā un aukstumā: ja ir iespējams, tad vispirms uztaisa “silto” dalu, tad “auksto”. Manā pieredzē, kondensāts uz lēcas, ieejot telpās, parasti ir sācis veidoties, kad ilgstoši ārā fotografējot, ir bijuši zemāki  grādi par aptuveni -7..-10, bet tas acīmredzot būs atkarīgs arī no iekšas temperatūras un no gaisa mitruma ārā un iekšā.

Advertisements

3 responses to “Apiešanās ar objektīviem

  1. Atpakaļ ziņojums: Pirmie ieraksti šogad | Melnā kaste: iesācēja padomi fotogrāfēšanā

  2. Junga

    Paldies, par vertigiem padomiem..:)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s