Kopsavilkums


Fototrīsstūris

Tātad, savelkot visu kopā, varam izveidot tādu kā diagrammu, kas ļauj ilustrēt ar ko un kā jārēķinās ikdienā fotografējot:

Gaisma - Ātrums - Jūtība

Gaisma – Ātrums – Jūtība

Parametru robežas  ir ņemta no Canon EOS 1000D kameras ar attiecīgu objektīvu un norāda tikai vispārīgo virzienu. Citām kamerām un citiem objektīviem galējas robežas f/x, ISO un ekspozīcijai, protams, var atšķirties.

Kā jau redzams, vislielākās iespējas manipulēt ar attēlu pēc vēlēšanās mums ir labā apgaismojumā. Mazinoties apgaismojumam, mums ir kaut kādā kombinācijā jāceļ ISO, jāsamazina apertūra (jāpalielina diafragmas atvērums) un/vai jāpaildzina ekspozīcija.

Kuru tieši parametru vai to kombinācijas mainīt, mēs, protams,  izvēlamies atkarībā no tā, ko vēlamies nofotografēt. Ja tā ir mājas siena vai kāds cits vairāk vai mazāk plakans objekts, varam palielināt apertūru — ja objektīvs pieļauj. Ja bildējam kustīgas lietas, varam palielināt ISO. Ja mums ir statīvs un bildējam ainavas vai ko citu nekustīgu, ir protams, izdevīgi palielināt ekspozīciju. Varam sakombinēt — drusku palielinām apertūru un drusku palielinām ekspozīciju. Cik esmu pats izjutis, jo vairāk fotografēju, jo vairāk izvēle pamazām nonāk līdz tādam kā intuīcijas līmenim, kurā jau vairs neprasa īpašu piedomāšanu, atskaitot protams gadījumus, kad speciāli vēlamies sasniegt noteiktu efektu.

Starp citu, arī pārāk spilgts apgaismojums var traucēt. Saulainā dienā būs grūtāk sasniegt efektus, kam vēlama liela apertūra (piemēram, f/1,8), jo lai nepārgaismotu fotogrāfiju, ekspozīcijai būs jābūt ļoti īsai, kam arī ir ierobežojumi. Esmu saskāries ar to, ka saulainā dienā ir jāsamazina f/1,8 uz vismaz f/2,8 vai mazāku, lai būtu vispār iespējams kaut ko saskatīt galarezultātā.

Lietojot statīvu, var ierobežot trokšņa daudzumu tumsā uzņemtās fotogrāfijās — zināms troksnis būs tāpat, bet  uzliekot ilgu ekspozīciju un salīdzinoši mazu ISO to iespējams ierobežot.

Protams, ir daudz citu lietu, kas būtiski ietekmē fotogrāfēšanas rezultātu, bet šie ir tādi kā pamatu pamati, no kuriem ir atkarīgs daudz kas cits — piemēram, kādu objektīvu izvēlēties, vai un kādu zibspuldzi lietot, kā sasniegt vēlamo rezultātu.

Skatīt iepriekš: ΔEkspozīcija,  ΔApertūra,  ΔISO

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s