Diafragma jeb apertūra jeb f-skaitļi: objektīva atvērums


Otrā pamatlieta, kas vienmēr jāņem vērā fotografējot,  ir tā sauktā objektīva diafragmas atvērums (aperture) jeb f/skaitlis — proti, cik plaši objektīva diafragma (iris) atveras fotografējot.

Fotoaparāta diafragma ir metāla plāksnīšu (“asmeņu” jeb blade) mehānisms, kas iemontēts objektīvā un var mainīt sava centrālā atvēruma lielumu. Par diafragmas atvērumu, kuru turpmāk šai rakstā ērtības labad saukšu par apertūru, sauc to, cik konkrēti plati/šauri diafragma ir atvērta (aperture stop).

Objektīva diafragma

Apertūras praktiskā jēga ir divējāda.

Asuma dziļums

Pirmkārt, apertūra nosaka, kāds būs fotogrāfijas asuma dziļums (depth of field).

Proti, praktiski jebkurā režīmā, kādā mēs fotografējam, atskaitot pilnīgi automātisko (bet par to vēlāk), mēs izvēlamies, uz ko fotoaparātam fokusēties — kuru bildes daļu mēs noteikti gribam asu.

Taču kadrā parasti nonāk lietas, kas ir arī citos attālumos no fotoaparāta. Tad nu apertūra nosaka, cik asas vai izplūdušas būs lietas, kuras ir ievērojami citā attālumā no fotoaparāta nekā tās, uz kurām nofokusējāmies.

Varētu jautāt — kā tad tā, kam mums vispār vajadzīgas neasas lietas? Ir taču jauki, ja viss, kas ir kadrā, ir asi izzīmēts.

Ainavu un arhitektūras fotografēšanā tā tipiski arī ir. Un tas ir tas, kā pārsvarā darbojas ziepjutrauki un automātiskais režīms SLR kamerām.

Taču pavērojiet kādreiz, piemēram, tādu lietu kā fotoportreti (un ne tikai). Kur bildē cilvēks aizņem lielāko daļu no kadra, fonu bieži cenšas padarīt maksimāli izplūdušu, lai piesaistītu skatītāja uzmanību galvenajam. Pavērojiet arī kino, šo paņēmienu tur izmanto praktiski visu laiku.

Piemēri:

ISO 100, f/3.2, 1/160″

ISO 100, f/14, 1/10″

Jo mazāka apertūra, objektīva atvērums, jo dziļāks asums — jo lielākos attālumos no fokusa attāluma lietas būs joprojām asas. Jo lielāka apertūra, jo seklāks.

Piemēram, izmantojot apertūru f/1.8, asuma dziļums varētu būt tikai pāris centimetri. Konkrētais dziļums ir atkarīgs arī no iezūmošanas. Jo vairāk “iezūmots” objektīvs, jo mazāks reālais asuma dziļums pie tā paša objektīva atvēruma.

Te uzreiz  jāpiemin, ka apertūras norādes var būt mulsinošas, jo izskatās pilnīgi otrādi. Mazs objektīva atvērums ir, piemēram, f/32. Liels — f/2. Tas tāpēc, ka dažkārt īsuma dēļ  mēdz izlaist pilno nosaukumu, kas apertūrai tiek mērīts daļskaitļos. f: 1/x. Proti, f-32 nozīmē f 1/32 (viena trīsdesmit otrā daļa pilna atvēruma), kamēr f-4 nozīmē f: 1/4 jeb viena ceturtā daļa pilna atvēruma¹.

Noteikti jāpiemin, ka šis ir ļoti aptuvens asuma dziļuma apraksts. Eksistē vairāki ierobežojumi, kāpēc arī pārāk maza apertūra rada problēmas (skat. piemēram: Understanding the Hyperfocal Distance) kā arī vēl daudz kas cits.

Ilustrācijai: viens un tas pats objekts bildēts ar dažādu apertūru:

Liela apertūra: 50mm @ F/1,8, asuma dziļums 6 mm, ekspozīcija 1/500 sek.

Vidēja apertūra: 50mm @ F7,1, asuma dziļums 2,44 cm, ekspozīcija 1/80 sek.

Maza apertūra: 50mm @ F/18, asuma dziļums 6cm, ekspozīcija 1/13 sek.

Kā var redzēt, glāze no fona ēkām ir diezgan patālu (ap 50m), savukārt ļoti tuvu fotoaparātam (ap 0,5m), līdz ar to pie lielas apertūras ēku izplūšanas efekts ir diezgan pamatīgs pat pie F/18, savukārt palodze tieši glāzei aiz muguras ir salīdzinoši izšķirama arī pie f/1,8. Piemērs ir diezgan ekstrēms, jo pie šāda fotoaparāta-glāzes-ēkas izvietojuma ēkas nebūs līdz galam asas pat pie F/32, taču kopējo priekšstatu tas sniedz. Papildus var paskatīties kādu no asuma dziļuma kalkulatoriem, paspēlējoties ar fokusa attālumu, zūmu un diafragmas atvērumu, lai radītu priekšstatu par to, kas vispār ir iespējams.

Gaismas caurlaidība

Otra lieta, ko nosaka apertūra,  ir tas, cik daudz gaismas nonāk līdz sensoram/filmiņai. Jo plašāks objektīva atvērums (lielāka apertūra, mazāks apertūras skaitlis), jo vairāk gaismas nonāk uz sensora fotografēšanas brīdī.

Atceroties iepriekšējā sadaļā rakstīto par ekspozīcijas ilgumu, varam secināt, ka lai sasniegtu vienu un to pašu ekspozīciju un sanāktu pietiekami gaiša bilde, fotografējot ar lielu apertūru (piem.: f/1.8, f/3.5) fotoaparāts varēs lietot īsāku ekspozīcijas laiku (lielāku slēdža ātrumu) un iegūt bildes, kurās kustība nav izplūdusi. To var redzēt arī augstāk norādītajos foto: izgaismojums bildei ir aptuveni vienāds, bet pie lielākas apertūras ekspozīcija ir bijusi būtiski īsāka.

Tāpēc fotogrāfi mēdz saukt maksimālo sasniedzamo apertūru arī par objektīva “ātrumu” jeb “gaišumu” — objektīvs, kurš spēj atvērt apertūru līdz f/1.4 ir ļoti ātrs objektīvs (jeb žargonā “stikls”), objektīvs, kurā maksimālā apertūra ir tikai f/4,5-5,6 jau ir “lēnais/tumšais stikls”.

Kāpēc runājam tieši par objektīva apertūru? Tāpēc, ka katram objektīvam (arī ziepjutraukiem un bridge kamerām, kurām objektīvs nav maināms) ir maksimālā apertūra un minimālā, kādu tie spēj sasniegt. Minimālo apertūru mēdz īpaši nenorādīt — lai arī tā var ievērojami atšķirties, taču tiek lietota salīdzinoši mazāk.

Savukārt maksimālā apertūra ir būtiska objektīva cenas un vērtējuma sastāvdaļa tieši augšminēto iemeslu dēļ — iespējas bildēt gana gaišas bildes arī salīdzinoši sliktā apgaismojumā. “Ātrie stikli” var maksāt tūkstošos latu. Bet par to sīkāk sadaļā Objektīvi. Jāpiemin tikai, ka objektīviem-zūmiem(transfokatoriem) maksimālā sasniedzamā apertūra tipiski samazinās, jo vairāk iezūmojam.

Tā kā apertūra parasti ir tas, ko ir visvienkāršāk mainīt,  ļaujot ekspozīcijas ilgumu un ISO noteikt aparātam pašam, tad apertūras prioritāte (apperture priority), ko uz SLR fotoaparātiem apzīmē ar A vai Av, ir viens no biežāk lietotajiem pusautomātiskajiem režīmiem.

Av režīmā mēs nosakām kādu apertūru (un tātad asuma dziļumu) vēlamies sasniegt un fotoaparāts pielāgo  pārējos parametrus, cenšoties sasniegt zināma gaišuma bildi.

Lasīt tālāk: Δ ISO

Skatīt iepriekšējo: Δ Ekspozīcija


¹Šī ir viena no lietām, kas apzināti vienkāršota un līdz ar to neprecīza. Īstenībā ar apertūras skaitļiem apzīmē attiecību starp fokusa attālumu un atvēruma diametru nevis daļu no “pilnā” atvēruma. Ja ir interese, sīkāk skatiet kaut vai  Wikipēdiju.

aperture
Advertisements

12 responses to “Diafragma jeb apertūra jeb f-skaitļi: objektīva atvērums

 1. Laurelii

  paldies. ļoti noderīgi.
  es tieši centos tikt gaismā,skaidrībā ar aperatūru,ta kā tagad man ta bilde skaidra.

 2. Pēteris

  Paldies! Centīšos likt lietā.

 3. Foxy

  Tiešām paldies, beidzot sapratu ko šie mistiskie burti/skaitļi noziīmē :D

 4. Atpakaļ ziņojums: Canon EOS 650D apskats | Melnā kaste: iesācēja padomi fotogrāfēšanā

 5. Atpakaļ ziņojums: Atbildes uz jautāto: kā fotografēt sportu? | Melnā kaste: iesācēja padomi fotogrāfēšanā

 6. Jānis

  Paldies. Jūs atsvaidzinājāt manus priekšstatus no tiem laikiem kad bildēju ar krievu “Smena 2”. Tikai te tam visam ir citi apzīmējumi, bet sakarības ir tas pašas.

 7. Lauris

  Super! neziņas akmens izkustināts :)

 8. Andis

  Paldies par rakstu!.
  Jāiet rīt laukā spiest slēdzis un jāskatās, kas no tā visa sanāks..
  Bet es jūtu progresam jābūt!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s