Superplatleņķis: Canon EF-S 10-18 IS STM


Canon EF-S 10-18 IS STM, photo by Ken Rockwell.

Kādu laiciņu atpakaļ nospriedu, ka vēlos saprast, kā tas ir un kā var skatīties uz lietām ar superplatleņka objektīvu (ultrawide zoom).

Sākumā gribēju tādu vienkārši aizņemties no kāda, bet izskatās, ka šādi objektīvi nav īpaši populāri un nevienam no maniem paziņām tādu nemaz nav.

Pirms iegādāties, papētīju, ko fotogrāfi par šiem raksta un kādas bildes var redzēt. Sapratu arī, kāpēc tā īpaši neviens ar viņiem šeit neņemās: esošie “riktīgie” platleņķi visi kā viens bija diezgan dārgi un ja neredzi pielietojumu, kāpēc tērēties?

Taču Canon pagājušogad izlaida jaunu superplatleņķi: EF-S 10–18mm f/4.5–5.6 IS STM, kas maksāja nu jau gluži saprātīgas naudiņas un par kuru jau bija saņemtas labas atsauksmes. Tādu tad arī iegādājos pāris mēnešus pēc tā iznākšanas. Latvijā tad tas vēl nebija pieejams, nācās pasūtīt no eBay, bet kāpēc ne.

Tagad esmu gandrīz jau gadu tādu palietojis un varu dalīties ar iespaidiem.

Lietošanas ērtums

Objektīvs ir mazs un viegls, pēc izmēra tikai nedaudz lielāks par Canon EF-S kit objektīvu 18-55 IS. Tāpat kā kits, arī šis pamatā uzbūvēts no plastmasas, taču tīri sajūtu līmenī tā ir kvalitatīvāka, “stingrāka”. Līdzīgi kā kiteniekam, arī šim pie zūmošanās objektīvs drusku dīvainā kārtā bīdās sākumā uz āru, pēc tam uz iekšu, pēc tam atkal nedaudz uz āru, taču kopējais izbīdīšanās garums garākajā (10mm) galā ir tikai aptuveni kādi 5 mm.

Fokusa gredzens par laimi, atšķirībā no kitenieka, ir objektīva nekustīgajā daļā un, lai arī paplāns, pēc sajūtas ir labs — ne par stingru, ne par vāju. Pretstatā zivsacs (fish-eye) objektīviem, kuriem priekšējās lēcas izliekums mēdz neļaut uzstādīt filtru, šim objektīvam filtra vītne ir, un tā paredzēta ∅67mm filtriem, kas gan salīdzinoši populārs izmērs, bet kā papildus ērtība pārklājas ar filtriem manam EF 70-200 F4L.

STM fokusēšanās ir tiešām praktiski nedzirdama, no šī viedokļa objektīvu droši var rekomendēt video filmēšanas vajadzībām. Vienīgais nosacītais mīnuss STM mehānismā ir tas, ka nekāda (šinī gadījumā, tātad, arī manuālā) fokusēšana nestrādās pie izslēgtas kameras. Taču no praktiskā viedokļa tā ir minimāla ērtība, kura pie tam drīzāk attiecas uz garfokusa objektīviem, kurus man ik pa brīdim gadās izmantot kā tālskati.

Tā kā ar šo objektīvu ir gana ērti bildēt no rokas, tad attēlu stabilizāciju turu visu laiku ieslēgtu: izskatās, ka palīdz, bet testējis neesmu.

Jāņem vērā, ka tā kā šis ir EF-S objektīvs, tad tas nederēs pilnkadra un vecākām crop Canon kamerām, kuras neatbalsta EF-S bajoneti. Kas ir savā ziņā žēl, jo uz pilnkadra kameras šis objektīvs būtu vēl “platleņķīgāks”. Uz parastajām crop kamerām tas ir ekvivalents 16-28mm pilnkadra objektīvam jeb EF 16-35mm objektīvu platajam galam.

Reālais platākais ne-zivsacs leņķis, ko varētu dabūt, izmantojot Canon, izskatās, ir Canon EF 11-24mm F4L USM, kas būtu platākā iespējamā leņķa sasniegšanai jāuzmontē uz Canon pilnkadra kameras. MSRP Canon saitā objektīvam pašam: $3000. Paldies par kūkām.

Kvalitāte un izmantojamība

Tīri no uzbūves viedokļa plastmasa paliek plastmasa un domāju, ka pēc pāris gadiem kaut kas jau izļurkāsies, tāpat kā kiteniekam, taču drusku labāks viņš tomēr rādās un, cerams, kalpos ilgi.

Par attēlu kvalitāti pilnībā piekrītu apskatniekiem: bildes ir asas, pat ļoti asas, kropļojumi ievērojami pārsvarā tikai tie, kuri šādam platleņķim ir loģiski: proti izteikta mucveida deformācija 10mm galā, kuru diezgan viegli izlabot attēlu apstrādes programmās.

Pats galvenais: ko tad ar šādu objektīvu iesāk? Pirmais, ko noskaidroju, pētot par superplatleņķiem, ir, ka tie ir labi tieši netradicionāliem skatu punktiem un, par izbrīnu, ļoti tuviem tuvplāniem!

Varētu domāt, ka, ja reiz mums ir ūberplatleņķis, tad fotografēsim tādas ūberplatas panorāmiskas ainavas, taču no praktiskā viedokļa šādas bildes būs grūtāk padarīt interesantas. Protams, viss ir atkarīgs no fotogrāfa, taču tik tiešām superplatleņķis burtiski aicina pietuvoties lietām un skatīt tās citā rakursā.

Ilustrācijai trīs attēli, kas uzņemti ~10mm fokusa attālumā:

For I am lord, thy master

Kā var redzēt, pirmā bilde seko aicinājumam pietuvoties… līdz zināmai robežai. :) Platleņķim raksturīgie proporciju sagrozījumi: ekstra palielināts priekšplāns un ekstra samazināts fons.

Ilgais ceļš ziemāĀraišu ezerpils, ēkas iekšskats

Šīs divas bildes ilustrē vēl divus izmantojumus: ainava, protams, tikpat labi varētu būt uzņemta ar šaurāka leņķa objektīvu, atkāpjoties, bet platleņķis šinī gadījumā nodrošināja to, ka tas nebija nepieciešams. Citos gadījumos platleņķis var nodrošināt tādu lietu iekļaušanu kadrā, kuras ar šaurāku leņķi vienkārši nesanāks, saglabājot kompozīciju. Tā tas, piemēram, ir šai bildē, kuru arī uzņēmu ar šo pašu objektīvu.

Āraišu ezerpils ēkas iekšpuse savukārt demonstrē to, ko jau vairs ar šaurāku leņķi neizdarīsi un kas ir vēl viens reāls superplatleņķa pielietojums: iekštelpu fotografēšana. Protams, šādi mēs kropļojam telpas proporcijas, bet toties varam sniegt kopējo informāciju par to.

Īpaši noderīgs superplatleņķis tādējādi var kļūt nekustamo īpašumu aģentiem, jo, iekļaujot lielāku telpas daļu, var sniegt potenciālajam pircējam labāku priekšstatu par to, kā arī viltīgi aģenti ievēros, ka platleņķa attēla deformācijas dēļ telpa izskatās fiziski stipri lielāka nekā tā ir dabā.

Kopsavilkums

Kopumā jāsaka, ka superplatleņķis manos fotografēšanas mēģinājumos ieņem ļoti noderīgu vietu: tagad ar 3 objektīviem: Canon EF-S 10-18, Sigma 17-70 un Canon EF 70-200 es nosedzu zūma diapazonu no 10-200 mm, kas ir vairāk kā pilnīgi pietiekami teju jebkādiem pasākumiem.

Tai pat laikā, ciktāl runa ir tieši par platleņki, jūtu, ka neskatoties uz to, ka tas man ir jau aptuveni gadu, vēl neesmu viņa iespējas pilnvērtīgi apguvis tā, lai varētu jau prātā iztēloties, ko vēlos sasniegt un tad automātiski pastiept roku pēc pareizā objektīva.

Advertisements

Komentēt

Filed under Bez tēmas

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s