Par fotosomām


Fotografējot ar spoguļkameru ārā vai dodoties uz kādu pasākumu, gribot negribot jāaizdomājas par pārnēsāšanu.

No vienas puses varētu vienkārši pateikt, ka “labākais variants ir X soma un Y, Z objektīvi tajā”, bet tā kā šīs lietas ir dziļi individuālās, manuprāt, labāk būtu pastāstīt gan kā nonācu līdz patlabanējam (mani visai apmierinošam) variantam, gan arī par starpvariantiem, ko izmēģināju un kāpēc tie personiski man nederēja.

Iesākumā jau man bija tikai pati kamera (Canon 1000D) un tai komplektā nākošais 18-55 objektīvs, kas neko šausmīgi daudz vietas neaizņēma. Izmantoju es savu parasto mugursomu, kur aparāts vienkārši kūļājās iekšā.

Taču šādam piegājienam bija vairāki mīnusi: pirmkārt, (1) neko daudz citu mugursomā ielikt nevarēja, lai nesadauzītu aparātu, un līdz ar to bija drusku dīvaini staipīties apkārt ar veselu mugursomu tikai tāpēc, lai pārnēsātu DSLR, un, (2) tā kā mugursomā tika pārnēsāts citreiz arī visādas citādas lietas, bija risks, ka aparātā varētu nonākt drupačas, vai kas tāds.

Tāpēc nopirku savu pirmo fotosomu, “CaseLogic SLR holster”:

51YTR6TD17L._SY300_

Vieta šādā fotosomā ir SLR ar ne pārāk lielu objektīvu, plus, kabatiņās vēl var ielikt dažādas plānas, bet noderīgas lietas, piemēram, filtrus, tīrīšanas slotiņu, rezerves SD kartes, un tā joprojām. Visā visumā man šī “maksts”(holster) derēja tīri labi, ja neskaita divas lietas.

Pirmā lieta kļuva skaidra, kad es savam fotografēšanas komplektam pievienoju Sigma 70-300 objektīvu: lai arī Sigmas objektīvs bija pietiekoši mazs, lai to, arī uzmontētu uz DSLR, varētu iebāzt šajā “holsterī”, tomēr otro objektīvu nēsāt līdzi īsti nevarēja, plus, pat ja izdevās izņemt somā esošos turētājus-ieliktņus un ietūcīt zem aparāta ar Sigmu arī Canon EF-S 18-55 objektīvu, objektīvu maiņa bija ļoti neērts process.

Papildus, jāņem vērā, ka fotopastaigās es ļoti labprāt pārvietojos ar divriteni. SLR holster tipa somai bija standarta pār plecu liekamā siksna, kas, braucot ar šosejnieka tipa riteni, visu laiku kaut kur ne tur kūļājās un bija jāsviež uz muguras.

Šī iemesla mudināts, papētīju internetus un secināju, ka manā gadījumā vispiemērotākās izskatās tā sauktās slingshot bags, kas būtībā ir tādas kā speciāli konstruētas vienpusējas (ar vienu lenci) mugursomas. Viena lence nodrošina to, ka somu var, nenoņemot, pārslidināt no savas muguras uz jostas vietu priekšpusē un izņemt/ielikt/mainīt aparatūru visai ērti. Ilustrācijai Lowepro slingshot bag lietošana:

Slingshot somas lietošana

Tā nu nopirku pašu lētāko Lowepro variantu, ko ieraudzīju veikalā: Lowepro Slingshot 100 AW:

Lowepro Slingshot 100 AW

Visā visumā tā attaisnoja manas cerības un viss bija diezgan labi. Šajā somā es varēju ievietot:

 • DSLR ar jebkuru objektīvu (pieņemam, ka standarta EF-S 18-55);
 • Sigma 70-300 APO DG objektīvu
 • Canon EF 50mm f:1.8
 • Un zibspuldzi

Taču braucot un ejot arvien jaunos fotopārgājienos, kļuva skaidrs, ka šī soma ir drusku par mazu. It īpaši tad, kad es vēl izdomāju nēsāties apkārt ar trijkāji labākai vēla vakara fotografēšanai. Lowepro Slingshot 100 AW ir laba soma, taču tajā bez aparāta un 1-2 papildus objektīviem jūs gandrīz neko citu arī neiebāzīsiet, nerunājot par kaut kādiem ar fotografēšanu nesaistītiem aksesuāriem. Pie tam, kad es nomainīju savu garfokusa objektīvu Sigma 70-300 uz Canon EF 70-200 L, kļuva skaidrs, ka TO iebāzti šai konkrētajā slingshotā, lai arī var, bet nav vairs ērti.

Tā kā slingshot principa somas man joprojām šķiet pašas ērtākās, tad, ilgi nedomājot, paskatījos citus modeļus un nosliecos par labu tam pašam Lowepro, šinī gadījumā Photo Sport Sling 100 AW:

Manu izvēli lielā mērā šinī gadījumā noteica tas, ka Lowepro somas ir (ne pārāk plašā sortimentā, bet tomēr) pieejamas vietējos veikalos; piemēram, tādos pārdārgajos aksesuāru centros kā Elkor. Somas tomēr ir tādi daikti, par kuriem no vieniem attēliem vien nekas daudz skaidrs nepaliek — tās jāpatur rokā un jāizmēģina.

Nu, lūk, un tātad otrais Lowepro slings ir mana galvenā fotosoma patlaban. Fotoaparāta daļa izskatās pat mazāka nekā iepriekšējai somai, taču to atsver tukšā vieta somas augšā, kurā var iebāzt pamazu ziloni. Papildus tam, šais omai ir pievelkamas cilpas somas apakšā, kuras lieliski der manam trijkājim (tripodam), kā arī kabata arī ar pievelkamu saturošu saiti somas kreisajā pusē, kuru vismaz es personiski lielākoties izmantoju kādai ūdens pudelei garākos pārgājienos. Somā pašā ir vieta DSLR+objektīvam plus vienam ekstra objektīvam un visu pārējo (zibspuldzi, vēl kādu objektīvu, planšetdatoru, filtrus, u.tml.) var sabāzt augšējā nodalījumā: tur ir kādā salīdzinoši, hm, eksotiskā pārgājienā vesti arī četri aliņi.

Abiem slingiem turklāt apakšā ir piestiprināts parasti paslēpts, bet lietus laikā pār visu somu pārvelkams lietus pārsegs, kas neļauj tehnikai iekšā kļūt mitrai.

Papildus šīm somām man uzdāvināja arī reālu vintage Canon fotosomu:

IMG_8819

Jāsaka, ja nav jābrauc ar divriteni (kur iestājas tā pati problēma, kas pirmajai aprakstītajai somai), tad augšā iebāžot aparātu ar uzmontētu objektīvu, lejas nodalījumā vēl precīzi ievietojas salīdzinoši diezgan lielais Canon EF 70-200 L, tā ka visā visumā arī šāda soma ir lietojama un pat diezgan ērti, ja dresskoda vai citu iemeslu dēļ nav vēlams staigāt ar slingu.

Papildus somām eksistē vēl viena lieta, kas vismaz man personiski sniedz būtiskas ērtības fotosesijās, it īpaši ārpus telpām, un tā ir tā sauktā B-Grip sistēma.

Uzreiz informēju, ka šis nav nekāds reklāmraksts (kā redziet, pat nenorādu, kur tādu var iegādāties Latvijā), vienkārši dalos ar savu pieredzi. B-Grip droši vien arī nebūt nav vienīgais pieejamais variants, un pilnībā iespējams, ka ir citi — varbūt pat daudz labāki. Šis gluži vienkārši ir tas, ko esmu izmēģinājis un ko varu arī atzīt par gana labu.

Būtībā tie ir aksesuāri spoguļkamerai, kas ļauj to ērti turēt un izmantot, montējot dažādās vietās uz sava ķermeņa :) … vai, piemēram, uz mugursomas plecu siksnas.

B-Grip sistēma sastāv no turētāja, ko uzmontē uz DSLR tai vietā, kur parasti skrūvē klāt statīva (tripoda) “galvu”, un tad ir dažādi citi aksesuāri, kas ļauj šo turētāju uzmontēt viskautkur.

Visvairāk izmantoju B-Grip holster , kas būtībā ir josta ar speciālu turētāju, kurā ievietot aparātu ātrai lietošanai:

Lietoju šo praktiski visiem āra pasākumiem, jo tas ir ātrākais veids, kā ērti un ātri paņemt rokā DSLR, nekarinot to kaklā parastajā kameras lencītē un neturot to visu laiku rokā.

Papildus holsterim, ikdienā lietoju arī siksnu B-grip HS+, kura man personiski šķiet diezgan palīdzoša fotoaparāta turēšanai ilgākās fotosesijās:

Iespējams, ja nevajadzētu savietojamību ar B-Grip holsteri, varētu lietot arī kādu citu siksnu, taču šī ir salīdzinoši gana OK.

Šad tad pareti, bet ir lietots arī plecu siksnas turētājs:

Izdevās to pat uzbāzt vintage Canon somai, kad biju Maskavā — tur staigāju mētelī, līdz ar to jostas holsteri vilkt nebija praktiski. Tā kā Canon vintage soma ir parasta pleca soma, nevis mugursoma, kurai plecu lence būtu platāka un stingrāka, nebija ūberērti, bet noteikti ērtāk, nekā bakstīties pa somu vai blandīties apkārt ar aparātu visu laiku rokā.

Vienīgie mīnusi, ko pie B-Gripa pagaidām esmu atklājis ir jostas (holster) aksesuāram:

(1) ja ir kādas drēbes, kas daļēji pārklāj holsteri, tad kameras ievietošana atpakaļ holsterī nav tik ērta, kā gribētos, jo slēdzis ir augšā un sanāk gramstīties; kā arī kameru uz aklo ieslidināt atpakaļ holsterī nav 100% ērti, jo var sanākt drusku slidināt kameru pa turētāju, kamēr trāpa pareizajā vietā — domāju, tas ir kas tāds, ko nākamajos modeļos varētu nomainīt;

(2) tieši holsterim ir, hmm, tāda nelāga īpašība, ka tā kā tā ir josta, kuru turklāt liek ap gurniem, tad, ja darbošanās laikā vajag apciemot vietu, kur pat ķeizars dodas pats, tad var gadīties, ka josta uz to brīdi jānoņem.

Taču neskatoties uz neērtībām, kopumā B-Grip tipa sistēma ir ļoti ērta garākām fotosesijām, gan telpās, gan, jo īpaši, ārpus tām.

Tādi, lūk, piedzīvojumi ar fototehnikas pārnēsāšanu.

Neesmu izmēģinājis lielāko daļu no cita tipa fotosomām, jo man jau apriori tās neliekās funkcionāli tik ērtas manam fotografēšanas veidam, līdz ar to nevaru neko bilst par pilnvērtīgajām mugursomām, parastajām plecu somām un kādiem eksotiskākiem fotostaipīšanas paņēmieniem. Ja kādam ir apsvērumi šai sakarā, priecāšos tos dzirdēt komentāros.

Advertisements

2 komentāri

Filed under Bez tēmas

2 responses to “Par fotosomām

 1. Anna

  Paldies par izklāstīto pieredzi. :)
  Man gan šobrīd ir salīdzinoši maza fotosoma, kur ieliec spogulene un objektīvs, mazliet vieta paliek pāri. Statīvu nēsāju atsvišķā somā. Nākotnē vismaz tagad bū skaidrs kādā virzienā meklēt, kad parādīsies vajadzība pēc papildus objektīviem, zipenēm.

  • Piektdienis

   Prieks, ja noderēja. :) Aizmirsu rakstā piebilst, ka manai patlabanējai slingshot somai apakšā ir lences, kurās var iekārt (horizontāli) statīvu. Kopumā diezgan ērti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s